avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere furt si inselaciune nefondata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere furt si inselaciune nefondata

Am inchiriat un spatiu mobilat si utilat pentru a dezvolta o afacere. Contractul de inchiriere este intre 2 persoane fizice si nu este reziliat. Dupa doua saptamani de derulare, timp in care proprietarul nu si-a respectat promisiunea de a curata, igienicza si renova asa cum am stabilit de comun acord verbal, am hotarat sa nu continui aceasta colaborare, am cerut telefonic si prin email rezilierea. In tot acest timp am curatat , igienizat si modificat putin( am scos cateva paturi pe care lem depozitat intr-un spatiu detinut de mine, in ideea de a amenaja camerele pentru turisti. Daca proprietarul nu insista sa-mi ceara chiria as fi acceptat sa imbunatatesc acel spatiu cu banii din chirie. In afara de faptul ca nu a imbunatatit nimic si doar a insistat sa primeasca acea chirie, a mai trimis abuziv si un vcin sa verifice zi de zi in lipsa mea spatiul. La inceput nu m-a deranjat dar mai apoi da, m-a deranjat deoarece m-a sunat de mai multe ori sa-mi spuna.ca centralele termice s-au stricat pe rand, si a asumat reparatiile cerandu mi bani fara sa mi justifice in vreun fel costurile. Aveam de gand sa schimb incuietorile dar nu in perioada aceea in care trebuia sa intre proprietarul cand avea de gand sa renoveze. Toate aceste situatii m-au determinat sa renunt. Am anuntat proprietarii telefonic, urmand sa ne si intalnim pentru a semna rezilierea si pentru a aduce spatiul la forma initiala. Am anuntat telefonic si prin email, in ideea de a nu ma mai taxa la chirie in continuare, sa stie ce intentii am. Dezastrul s-a dezlantuit! Proprietarul s-a enervat, m-a amenintat, mi-a cerut chiria pe prima luna, chiar daca nu era o luna. I am platit garantie 2000 lei la intrarea in locuinta.
Mentionez ca nu am incheiat un proces verbal de predare primire pentru ca am stabilit verbal sa facem asta cand era casa renovata si curatata. A trecut o perioada dupa aceasta discutie si intr-o zi m-a sunat sa ma acuze ca i am furat paturile si l-am inselat. De aceste paturi stia, stabilisem sa le scoatem pentru ca erau de calitate f proasta, mobila de carrefour, erau deteriorate dar nici nu era nevoie de ele in spatiu, era foarte aglomerat. M acuzat si ca i am distrus niste usi si pereti. Aceste obiecte erau stricate cand am luat spatiul in posesie dar este posibil ca ei sa nu stie pentru ca in momentul in care mi au dat un rand de chei, am semnat contractul, si au luat banii si au plecat. Nici macar nu mi au aratat casa, o facuse vecinul cu, cateva zile inainte. Mai vreau sa punctez si faptul ca am incheiat 2 contracte pentru aceeasi suma, cu acelasi nr de inregistrare si aceeasi perioada. Unul era cu o chirie mica pentru a fi declarat la fisc si altul era cu o chirie mare, reala pentru a ma trage la raspundere. Asta unde se incadreaza? Ea ce infractiune a facut cerandu mi sa semnez 2 contracte cu acelasi scop dar cu sume diferite.
La 2 luni am primit citatie de la politie pentru plangerea lor. Am dat o declaratie. Dupa cunostintele mele, consider ca nu ma poate acuza de furt tinand cont de toate cele enumarete mai sus. In primul rand, dupa declaratia data politiei am dus paturile in spatiu, in al doilea rand inca figurez ca locatar ceea ce imi da dreptul de a folosi spatiul cu tot ce este in el, iar in alta ordine de idei cred ca poate sa si ceara drepturile pe cale civila. Cel mai mult ma mahneste atitudinea politiei si procuroarei. M a chemat inca o data la sectie spunandu mi ca sunt suspect in acest caz. Am refuzat sa ma prezint. In schimb am depus o plangere pentru calomnie si alta la fisc impotriva lor, pentru inselaciunea statului.
Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Sunt obligata sa fac un procesul verbal de predare spatiu eu ca si locatar? Cristina67 Cristina67 Buna. Va rog sa imi dati si mie un sfat. Am un contract de inchiriere spatiu pe persoana juridica. Pentru ca sunt restante la chirie proprietarul (pers ... (vezi toată discuția)
Plangere potrivit 215, alin 2 cpen dani2011 dani2011 In urma cu aproape 6 ani am semnat un contract de inchiriere spatiu (apartament) pentru punctul de lucru al unei SC. La data semnarii contractului, august ... (vezi toată discuția)
Spatiu inchiriat, probleme cu fiscul ady1988 ady1988 am si eu o problema, am ichiriat un spatiu comercial de la o cooperativa de consum, am contract de inchiriere pe o durata de 7 ani,fara clauza de reziliere din ... (vezi toată discuția)