Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna ziua, am urmatoarea nelamurire:
am un angajat cu program de 4 ore, necalificat cu salariul minim pe economie si am primit doua instiintari prin care mi se solicita punerea a doua popririi pe venit in limitele stabilite de art.729.
Intrebarea mea este daca, conform art. 729 alin (3) la acest venit eu pot sa ii pun vreo poprire pe venit ?
Teoretic si in sens strict la intrebarea dvs se poate raspunde cu NU, deoarece în cazul în care veniturile salariale sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum or in speta dvs nu depaseste. Insa, daca debitorul mai are un loc de munca si obtine si alte venituri salariale periodice, chestiunea devine discutabila. Dar asta este treaba creditorului si a Bej.