Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare in original la banca?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare in original la banca?

In urma contractului de vanzare -cumparare cu ipoteca de la banca, intabularea in original ramane la banca?
Intabularea se face la Oficiul de cadastru si Publicitate Imobiliara. Ceea ce aveti dvs, e o dovada(fie extrasul CF fie incheierea de intabulare) a faptului ca inscrierea s-a facut pe numele dvs. De obicei extrasul CF se retine in original. Nu va impiedica nimic sa mergeti la CF sa solicitati unul nou.

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru
bogdanucom a scris:

In urma contractului de vanzare -cumparare cu ipoteca de la banca, intabularea in original ramane la banca?

Contractul de vanzare cumparare cu ipoteca in favoarea bancii il veti intocmi oricum la un notar, incheierea de intabulare care, se va emite de biroul de carte funciara, in urma inregistrarii acestei operatiuni in cartea funciara respectiva, se va elibera in trei exemplare, unul bancii, unul dv si unul notarului.
Mie mi-au transmis doar unul pe mail si am inteles ca originalul s-a trimis la banca...pot obtine alt document (o copie valabila, un original)?

Daca imi va trebui, probabil nu se va uita nimeni pe copie.
dupa ce finalizez contractul ipotecar mi se va elibera o noua intabulare?
Nu se elibereaza o noua intabulare pentru ca nu se schimba titularul dreptului de proprietate.
Atat ca in cartea dvs. funciara va aparea mentiunea ca exista o ipoteca pe acest imobil.