avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit indemnizatie concediu medical

Pentru care din codurile de indemnizație concediu medical nu se plătește impozit ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Mai 2017
carmen01011958, moderator
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 15:01, 11 Mai 2017
Codul fiscal:
ART. 62 - Venituri neimpozabile
În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
c) indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie maternitate 2010 daniellem daniellem Buna ziua!sunt in concediu de maternitate din ianuarie 2010 si din cate stiu acest tip de concediu nu se impoziteaza.Eu am fost platita ca si pe un concediu ... (vezi toată discuția)
Cod indemnizatie boala 91 prin ordinul 1092 dual dual Buna ziua, Prin Ordinul Comun al CNAS si MS nr.1092 a fost introdus un nou cod de indemnizatie de boala: 91. Va rog sa ne spuneti daca acesta este scutit de ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie in timpul concediului de maternitate Arabellla Arabellla Sunt in CCC cu copilul 1. Vreau sa stiu daca beneficiez de stimulent in urmatoarea situatie: - ma intorc la lucru cu 60 de zile inainte de 2 ani ai ... (vezi toată discuția)