Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit indemnizatie concediu medical

Pentru care din codurile de indemnizație concediu medical nu se plătește impozit ?
carmen01011958, moderator
Codul fiscal:
ART. 62 - Venituri neimpozabile
În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
c) indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;