Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cod indemnizatie boala 91 prin Ordinul 1092
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cod indemnizatie boala 91 prin Ordinul 1092

Buna ziua,
Prin Ordinul Comun al CNAS si MS nr.1092 a fost introdus un nou cod de indemnizatie de boala: 91.
Va rog sa ne spuneti daca acesta este scutit de la plata impozitului pe venit la fel ca si codul de indemnizatie 09.
Va multumesc.
dual, utilizator
Da, este scutit, fiind tot indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav. Cod Fiscal:

Art. 62. - Venituri neimpozabile
În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
c) indemnizațiile pentru: risc maternal, maternitate, creșterea copilului și îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Iar acest cod 91 se refera la tot la indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav, doar ca e vorba de copil cu afecțiuni grave în vârstă de până la 16 ani.

OUG 158/2005:

Concediul și indemnizația pentru îngrijirea copilului bolnav
Art. 26. -

(1) Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.

(1^1) În cazul copilului cu afecțiuni grave, asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 16 ani.
Ioan Petru Butariu, Contabil