Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dovada grad de rudenie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dovada grad de rudenie

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Cum fac dovada gradului de rudenie? Unde pot sa gasesc documente care sa dovedeasca gradul de rudenie, tinand cont ca suntem rude mai indepartate. Ma intereseaza pentru o succesiune. Nu stiu ce fel de dovezi sunt necesare si nu stiu la ce institutie sa apelez.
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
MihaDanaa a scris:

...tinand cont că suntem rude mai indepartate.

Cât de îndepărtate? Rudele în linie colaterală au vocație succesorală numai până la gradul al patrulea, inclusiv. Iar verii primari sunt (deja) rude de gradul al patrulea.

Gradul de rudenie este dat de numărul nașterilor.

Altfel spus, nu există un anume document în care să scrie negru pe alb că verii primari V1 și V2 sunt rude de gradul patru. Dar există patru certificate de naștere care, puse unul lângă altul, fac dovada că V1 și V2 sunt rude în linie colaterală (au un autor comun: bunicul/bunica lor). Iar numărul nașterilor (urcând de la V1 la autrorul comun și coborând pe cealaltă linie de la autorul comun la V2) îmi dă și numărul gradelor de rudenie dintre V1 și V2.
romascanu, moderator
Buna ziua.
Cred ca stra-strabunicul/a tatalui meu a fost frate/sora cu stra-strabunica/ul decedatei. Daca ar fi sa numar sunt 4 certificate de nastere. Nu exista alti mostenitori
Notarul va poate informa in raport de gradul de rudenie.
Dovada se face cu acte de stare civila.
~ Conținut șters la cerere ~