Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speță Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speță Succesiune

Buna ziua!
Am si eu urmatoare speța! Am fost la 5 notari cu 5 pareri diferite.
S. A decedat in octombrie 2019. Nu are copii. Nu are sot.
Parinti sunt decedați.
Pot veni la mostenire eu?
Bunicul meu si S(persoana decedata) sunt veri primari.
Numai sunt mostenitori pe nici o linie. Descendenta sau ascendenta.
Pot cere um certificat de calitate Moștenitor cat sa pot depune in instanta daca pe cale notariala nu se poate?
NedElena, utilizator
Dacă bunicul dvs. și defuncta S sunt veri primari, înseamnă că dvs. și defuncta S aveți în comun pe stră-străbunicul (sau bunica) dvs. (respectiv bunicul/bunica defunctei S).

Numărați nașterile urcând de la dvs. la autorul comun și coborâți pe cealaltă latură de la autorul comun la S.

Sunt 6 nașteri = 6 grade de rudenie.

Or, moștenirea în linie colaterală este limitată la gradul 4.

Și-n instanță ce să depuneți, dacă nu mai este nimeni? Vreo acțiune împotriva lui Sf. Petru în calitate de pârât?
O acțiune trebuie să aibă cel puțin un reclamant și un pârât. Pe dvs. însivă nu vă puteți chema în judecată.

romascanu, moderator
Bunicul dvs traieste?
Notarii la care ati fost nu trebuiau sa aiba pareri diferite, pt ca realitatea e una singura, pe acea persoana nu o mosteniti pe cale legala pt ca sunteti rude de grad prea indepartat. Mosteneati daca ar fi lasat un testament prin care va lasa averea.
Moștenirea e vacanta, o va culege statul.
Pai mostenitorii grofilor sau a castelului din Bran a cata generatie erau de si-au recuperat averile?
cconfundati gradele de mostenire cu generatiile in linie dreapta. Mostenirea se transmite din tata in fiu cum se zice, la infinit pt ca sunt intre ei rude de gradul 1.