Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda ANAF
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda ANAF

Mi-am cumparat o masa de biliard, pentru folosinta proprie, dar la un moment dat au venit niste prieteni sa joace si ei, dupa asta au mai adus si ei prieteni de ai lor...si am zis ca ceilalti sa-mi dea 10 lei pentru folosirea biliardului. Asta s-a intamplat de vreo 5-6 ori, pe cand m-am trezit cu un controlor ANAF la mine in casa, ca la mine functioneaza o sala de jocuri, fara sa am autorizatie de functionare, si ca cer bani de la "clienti" fara sa dau bon fiscal sau chitanta. Plus ca unul dintre "jucatori" a si recunoscut ca mi-a dat 10 lei ca sa poate sa joace biliard. Ghinionul meu ca am mai desfacut si 2 sticke de bere, asa ca din opinia controlorului mai vand si bauturi. La ce sa ma astept? Eram obligat sa-l las pe controlor sa intra in casa, sau puteam sa ma opun? Daca nu am fost prins luand bani de la altii pt posibilitatea de a juca biliard, si doar prin vorbe se demonstreaza acest fapt, ce poate sa-mi faca Anaf-ul?
Buna ziua!

Nu vad o incalcare a legii in speta dvs.

Cu stima.