Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am fost angajat al unei săli de jocuri unde am jucat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am fost angajat al unei săli de jocuri unde am jucat o sumă măricică de bani din casierie. Patronul a zis că o să ne înțelegem între noi dar acum îmi cere banii. Sala s-a închis între timp, mai poate depune plângere penală?

Buna ziua, pana in urma cu 10 luni am fost angajat al unei săli de jocuri de noroc,unde am jucat o sumă maricica de bani din casierie. Patronul ă zis ca o vom rezolva noi. După o perioadă de 2 luni această sala s-a inchis. Nu am achitat datoria către patron. Iar acum imi spune sa fac cumva sa ii dau banii inapoi.
Întrebarea mea este, : poate depune plângere penală??, ținând cont că au trecut 10 luni decand am comis fapta mai sus mentionate..
Manuela Rășină, administrator
Ar fi bine sa rezolvati amiabil ca sa nu aveti condamnare si cazier.
Dacă are probe nici avocatul nu va poate ajuta sa scăpați de condamnare.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
S-ar putea sa vi se para ciudat ce intreb, dar paguba patronului care e? Ca ati jucat bani din casierie care au intrat la loc in casierie? Ca puteati castiga banii jucand cu banii lui? Ca v-ati amuzat jucand jocuri de noroc pe bani? A trebuit sa plateasca TVA in plus ca ati jucat acei bani? Sau alte taxe? Ca l-a batut la cap contabilul?

Iar daca nu e vorba de bani cash, ci de fise de joc, care mai e paguba? Ca s-ar putea sa-i nu-i fi produs nicio paguba, sau ca paguba sa fie foarte mica in raport cu suma luata din casierie.
tgeorgescu, utilizator
domnule tgeorgescu, pe logica dumneavoastra, daca eu lucrez la un magazin, si iau din casa, sa zicem, 1000 lei, si imi cumpar un televizor din acelasi magazin, inseamna ca nu am facut nicio paguba, nu? Doar banii s-au intors inapoi in casa....
Cu conditia ca televizorul sa ramana in continuare in magazin, adica sa nu-l luati acasa.