Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cuantum diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cuantum diurna

Hristos a înviat !

Un salariat a mers într-o delegaţie în altă localitate, în interes de serviciu.
Delegaţia a fost pentru orele 8 - 20.
Institutia noastra acorda diurna legala pentru deplasare.
Diurna legala este un drept salarial
ce se cuvine salariatului care a fost delegat.
Pentru delegatie, salariatului i s-a dat un Ordin de deplasare
pe care sa scrie diurna legala.

Va rog mult de tot sa imi spuneti:
1. - ce suma sa ceara si sa scrie salariatul
pe Ordinul de deplasare ?
2. - suma acordata pentru diurna legala
se trece in salariu
si se impoziteaza ?
Se opresc si contributii ? ( CAS, CASS,... )
Bună ziua!

Dacă e vorba de o singură zi, valoarea maximă a diurnei deductibile este de 42,5 lei. Valoarea efectivă o stabilește angajatorul și doar respectiva sumă poate fi trecută pe ordinul de deplasare.

Cum spuneam, până la 42,5 lei, suma este deductibilă și nu face obiectul impozitului și a contribuțiilor sociale. Dacă respectiva sumă se depășește, să zicem că i se acordă 100 de lei, pentru diferența de 57,5 lei se plătesc toate contribuțiile pentru venituri salariale (CAS, CASS, impozit etc.).
Diurna nu o cere salariatul si nici nu stabileste cunatumul acesteia ... daca vorbim despre sectorul bugetar atunci diurnal pe zi este de 17 lei.

In sectorul privat, diurna o stabileste angajatorul prin decizie sau prin reg.intern ori se negociaza porin ccm.
Totuşi nu am înţeles de ce se vorbeşte de 2 sume diferite....

Puteţi să îmi spuneţi vă rog
diurna pe zi va fi de 17 lei sau de 42,5 lei ?
sau suma pentru diurna
se poate acorda intre cele 2 sume ?
Diurna pe zi poate fi cuprinsa intre 17 lei si 42.5 lei.

Cuantumul indemnizaţiei zilnice de detaşare sau delegare este fixat prin HG nr. 1.860/2006 la 17 lei/zi, care poate fi indexat cu 2.5 ( 42,5 lei de 2,5 ori valoarea de 17 lei/zi).

Sumele care depăşesc valoarea de 42,5 lei pe zi se supun impozitului pe salarii şi se includ în baza lunară de calcul a contribuţiilor sociale obligatorii, indiferent de entitatea plătitoare (plătitor de impozit pe profit, plătitor de impozit pe veniturile microîntreprinderilor, persoană fizică autorizată, întreprindere individuală, organizaţie neguvernamentală).
Vă rog mult de tot să îmi explicați:
- în ce condiții se acordă
17 lei și când 42,5 lei ?
- ce reprezintă acea indexare și când se aplică ?