Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... valoarea diurnei deplasare interna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

valoarea diurnei deplasare interna

Buna ziua,care este valoarea diurnei in cazul deplasarii interne a unui salariat al unei Intreprinderi Individuale?
Pentru sectorul privat avem :
- art.44 alin.2 C.mun. : Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

- Valoarea maxima pentru o diurna neimpozabila in cazul salariatilor din mediul privat este, incepand din 27 ianuarie 2015, de 42,5 lei/zi (adica 2,5 x 17 lei – diurna zilnica pentru personalul bugetar). Sumele care depasesc aceste valori se supun impozitului pe venitul din salarii si asigurarilor sociale obligatorii.

Pentru sectorul bugetar avem :
Diurna zilnica de delegare si detasare pentru salariatii care au deplasari in tara in interes de serviciu este de 17 lei/zi.
Multumesc .