Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea c.i.m. in caz de pensionare anticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea c.i.m. in caz de pensionare anticipata

Am primit o instiintare de la Casa de Pensii cu privire la o pensionare anticipata,a unui salariat . Conf. CM trebuie sa-i fac dec. de incetare in termen de 5 zile calendaristice. Am primit instintarea pe data de 11.05.2017. Pers. in cauza se incadreaza la pensie anticipata, primind acasa decizia de pensionare anticipata care are data 04.05.2017 . El doreste sa continue activitatea nu doreste incetarea C.I.M. Ce trebuie sa fac?
Nu poate continua activitatea decat daca renunta la pensia anticipata.

Incetarea c.i.m. se face cu data comunicarii deciziei de pensionare , adica 11.05.2017.

Dar ,doreste sa renunte la pensia anticipata?? Ce trebuie facut?

freeelis a scris:

Nu poate continua activitatea decat daca renunta la pensia anticipata.

Incetarea c.i.m. se face cu data comunicarii deciziei de pensionare , adica 11.05.2017.

Salariatul poate solicita Casei de pensii , in baza art.106 alin.3 din Legea 263/2010, in termen de 30 de zile de la comunicare, anularea decizia de pensionare.