avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... termeni si conditii
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

termeni si conditii

Buna ziua,

Nu stiu exact cui sa ma adresez, asa ca postez in aceasta parte a site-ului.

Cine se ocupa de termenii si conditiile unui site. Trebuie inregistrate undeva? trebuie scrise de un avocat?
Trebuie sa mentionez ca cei care vor intra pe site se vor loga (la alegere), deci vor lasa informatii despre datele personale. Cum trebuie tratate acestea?
Se vor face, de asemenea comenzi online la anumite produse, si va fi din nou nevoie de datele personale ale clientilor. Cum pot fi folosite aceste date, sau mai bine zis, in ce scopuri NU TREBUIE FOLOSITE aceste date. Va rog ajutati-ma, este relativ urgent...

Va multumesc

Cel mai recent răspuns: ContSters478 , utilizator 00:19, 9 Septembrie 2007
Ai site-ul inregistrat in Romania sau in strainatate ??? Cine face hostingul ???
Buna!
OK, cand te inregistrezi pe un site trebuie sa bifezi ca esti de acord cu termenii si conditiile respective, dar este considerat legal acest "contract" indiferent de ce scrie in el? Nu trebuie sa fie conform legilor? (Poate acolo scrie ca daca sunt de acord insemana ca le donez casa #-o ). As vrea sa vorbim despre site-urile romanesti cu hosting in RO. La revedere!
Buna!
OK, cand te inregistrezi pe un site trebuie sa bifezi ca esti de acord cu termenii si conditiile respective, dar este considerat legal acest "contract" indiferent de ce scrie in el? Nu trebuie sa fie conform legilor? (Poate acolo scrie ca daca sunt de acord insemana ca le donez casa #-o ). As vrea sa vorbim despre site-urile romanesti cu hosting in RO. La revedere!
vezi lg 677/2001
vezi lg 677/2001

Multumesc! Am citit Legea 677/2001si Legea semnaturii electronice 455 / 2001 dar nu m-am lamurit.
Sa incerc cu un caz concret drept exemplu: daca am bifat ca sunt de acord si in acei termeni si conditii se spunea ce orice scriu pe acel site e proprietatea lor si nu mai am voie sa scriu pe altul, in cazul in care mi-am povestit viata nu mai am voie sa o spun niciunde pentru ca le incalc lor dreptul de autor? (cf. Legii 8/1996):O E permis asa ceva?

Alte discuții în legătură

Poate fi dat un forum in judecata? SZJ SZJ Salut! Este o intrebare ciudata, dar care apare destul de des pentru administratorii de forumuri, de cele mai multe ori datorita neintelegerilor dintre ... (vezi toată discuția)
Este legal ca orc si ministerul de finante sa publice pe internet si vanda informatii personale ale pfa ang-2012 ang-2012 Acum 4 ani mi-am infiintat PFA. Dupa un an de activitate am suspendat si am radiat PFA-ul. Acum cateva zile m-am cautat pe google si spre surprinderea mea ... (vezi toată discuția)
Shop online eu ShopOnline ShopOnline Buna Ziua, Sunt un cetetean ungur, si as dori sa deschid un ShopOnline in romania, am fima aici in Ungaria, un KFT (SRL) si aici in Ungaria pot sa vand ... (vezi toată discuția)