Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile sentinta finala la casatione italia
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

sentinta finala la casatione italia

Buna ziua ! Locuiesc in italia , sunt convivente cu un barbat italian. In urma unei sentinte definitive gratie a unei erori judiciare a Curtii de Casatie-Roma, dupa un proces de 9 ani, sotul meu este arestat pt.o perioada destul de lunga. Desigur am facut demersurile cu costurile necesare sa inaintam recurs la CEDO(CEDU). Avocatul nostru (noul) , dealtfel foarte cunoscut in italia desigur va incerca ulterior sa ceara o revizie al procesului in italia facând demersuri pt.alte probe noi care sigur exista dar nu au fost niciodata cautate si expuse in proces.Intrebarea mea este:
Este adevarat ca pentru a avea dreptul la o revizuire a procesului in Italia , repet in urma unei sentinze definitive a Curtii de Casatie Roma , mai intai trebuie sa trecem de CEDU ? In concluzie , daca nu mergem intai la CEDU nu vom avea un accept pentru o ulterioara revizie a procesului ? Sper sa ma fi exprimat bine dat fiind faptul ca nu sunt experta in domeniu. Multumesc !
Catalina
Mai jos gasiti toate explicatiile de care aveti nevoie

[ link extern ]

[ link extern ] )

[ link extern ]
Multumesc pentru interventie! Intrebarea mea era simpla dar cred ca nu am formulat eu bine. Pentru a ajunge la etapa revizuirii unui proces penal finalizat cu o condamnare definitiva legal e obligatoriu epuizare etapa CEDU? MUltumesc!
Daca citeati linkurile, vedeati ca nu e nevoie; revizuirea este o cale extraordinara de atac; la CEDO mergeti dupa revizuire
Imi cer mii de scuze. Dar totusi este un termen limita pt.CEDO de 6 luni de la depozitarea motivelor ( in cazul nostru au fost depozitate in 22 feb). Sa facem intai o revizuire am pierde timpul permis de 6 luni. Va rog din suflet sa ma ajutati sa inteleg. Sotul meu a primit sentinta in 30 sept.2016 . Sa inteleg ca puteam sa cerem imediat o revizuire chiar daca nu erau depozitate motivele ? Apoi dupa motivatii sa facem ceea ce facem acum adica CEDO?
Dupa CEDO mai putem face revizuirea extraordinara aprocesului in cazul in care aceasta respinge cererea?