Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune bunici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune bunici

Buna ziua ,
Bunici si parintii ,si o matusa sunt decedati ,m-am hotarat sa incep succesiune pt bunirile bunicilor ,in conditiile in care o singura mostenitoare directa a lor este in viata ,matusa ,pe langa mai sunt nepotii ,un baiat al matusii si eu cu sora mea ,din partea mamei mele .A doua matusa e decedata ,fara copii.
As vrea sa va intreb cine poate face succesiunea si cine este mostenitorul de drept in acest caz ? Ma intereseaza deoarece sunt chemata la succesiune de matusa mea ,stiind faptul ca doar eu sunt in capabilitatea de a plati cheltuielile aferente acesui proces.As vrea sa inteleg daca implicarea mea va fi si in flosul meu si a surorii mele sau doar al matusii .
1. Bunicii sunt din partea mamei sau a tatalui?
2. Cand au murit bunicii (anii) si in ce ordine?
3. Cand au murit parintii (anii) si in ce ordine?
4. Inteleg ca bunicii au avut 3 copii. O fiica (decedata si fara copii), tatal/mama dvs si inca o fiica in viata. Matusa cand a decedat (anul)?
5. Copiii matusii in viata nu au importanta acum, cat timp matusa traieste.
Buna ziua ,

Bunicii sunt din partea mamei.Bunica a decedat in 2001 ,bunicul in 2015 la o saptamana dupa decesul mamei ..
Mama nu a fost casatorita in acel moment .Una dintre surorile mamei , a decedat in 2013,nu a avut copii.In viata este cea de a treia sora a mamei ,singura dintre cele 3 surori ,care are un baiat .Iar din partea mamei ,suntem noi,doi copii .
Multumesc in avans !
1. Se dezbate succesiunea bunicii (care include 1/2 din bunurile dobandite in timpul casatoriei cu bunicul)
Mostenitori sunt: bunicul (1/4) si cele 3 fiice (3/4 impreuna, adica 1/4 fiecare).
Cealalta jumatate din bunurile comune apartine bunicului.
Raportat la intreg bunicul are 5/8 (1/4 din 1/2 + 1/2).

2. Se dezbate succesiunea matusii (care include cota de 1/4 mostenita de la bunica + eventualele bunuri pe care le-a dobandit in timpul vietii, daca exista)
Mostenitori: bunicul (1/4) si cele doua surori, respectiv mama dvs si matusa (3/4 impreuna, adica 3/8 fiecare).

3. Se dezbate succesiunea bunicului (care include 5/8 + 1/4 = 7/8 parti din bunuri).
Mostenitori: dvs si sora, pe de o parte (1/2 impreuna) si matusa pe de alta parte (1/2).

4. Se dezbate succesiunea mamei dvs (care include 1/4 de la bunica + 3/8 de la matusa + alte bunuri pe care le-a dobandit in timpul vietii fie singura, fie impreuna cu sotul, caci inteleg ca s-a casatorit la un moment dat)
Mostenitori: sotul mamei 1/4 (daca exista), dvs si sora 3/4 impreuna.
Multumesc ,era asa cum ma asteptam ,dar am fost informata gresit initial .Multumesc din nou ! O zi frumoasa !