Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Suprafata minima pentru constructie a unei case .
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Suprafata minima pentru constructie a unei case .

Suprafata minima pentru constructii

Buna ziua

As dori sa va intreb care este suprafata de pamant minima necesara pentru a construi o casa in oras.

Multumesc
Suprafaţa minimă a parcelei de teren respective trebuie să fie de 150 mp, pentru clădiri înşiruite, şi de minimum 200 mp, pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate. În HG nr.525, din 27 iunie 1996, republicată, găsiţi prevederile care vă interesează, la art.30.
Multumesc....problema este ca am 315 mp dar terenul este in panta ...din cate am inteles ca am voie doar 15 la suta din suprafata sa construiesc si nu inteleg de ce daca fac o temelie destul de solida.