Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Venitul din cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Venitul din cartea de munca

Buna ziua
Nu stiu daca e real, dar unii prieteni mi-au spus ca ce e trecut ca venit in cartea de munca (retributie tarifara scrie acolo) nu are inclus si sporul de vechime. Sunt angajata din august 1985 si pana in 01.01.2011 am inscrise in cartea de munca aceste venituri, despre care nu imi mai amintesc daca sunt cu sau fara vechime. Credeti ca trebuie sa umblu dupa "caiele de cai morti" (pentru ca institutul de proiectare la care am lucrat pana in 1999 nu mai exista) pentru a-mi lua adeverinta privind venitul in acea perioada? Va multumesc
Potrivit fostului Decret nr.92/1976, in carnetele de munca se inregistra retributia tarifara de incadrare, precum si alte drepturi ce se includ in aceasta.

Conform Legii 263/2010, art.165
(3) Sporul de vechime care se utilizează la stabilirea punctajelor lunare este următorul:

a) perioada 1 martie 1970-1 septembrie 1983:
- 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
- 5% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
- 7% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
- 10% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani;

b) perioada 1 septembrie 1983-1 aprilie 1992:
- 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 3-5 ani;
- 6% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
- 9% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
- 12% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
- 15% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani.

(4) Pentru perioadele de după 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel înscris în carnetul de muncă sau în alte acte doveditoare.
Inteleg ca, pentru perioada august 1985 - aprilie 1992 trebuie sa merg pe la ceva arhive care detin documentele institutului de proiectari unde am lucrat atunci. Multumesc mult.
Pentru perioada anterioara datei de 1 aprilie 1992, sporul de vechime in munca se calculeaza automat, potrivit prevederilor de mai sus.