Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporuri

Conform caror legi s-a acordat sporul de vechime in perioada comunista?
Inainte de 1989 nu era spor pentru vechimea in munca.
Existau mai multe forme: vechime in munca, vechime neintrerupta in munca, vechime neintrerupta in aceeasi unitate, vechime in functie, meserie sau profesie
Toate acestea serveau la promovarea in munca a personalulu, respectiv conditii minime de pregatire si vechime necesare pentru incadrarea si promovarea muncitorilor calificati sau conditiile minime de studii si vechime necesare pentru ocuparea functiilor tehnice, economice, de alta specialitate si administrative

Cateva sporuri de care am beneficiat eu:
- 15% din retributia tarifara prestata in timpul noptii. O perioada era 25%,
- 50% din retributia tarifara pentru primele 2 ore de depasire a duratei normale a zilei de lucru;
- 100% din retributia tarifara pentru orele ce depasesc primele 2 ore si pentru munca prestata in zilele de repaus saptaminal, zilele de sarbatoare legala si in celelalte zile in care, potrivit dispozitiilor legale, nu se lucreaza.

Mai multe in Codul muncii din 1972 si Legea nr. 12/1971

Legea 12/1971 privind incadrarea si promovarea in munca a personalului din unitatile socialiste de stat

Darie Tudor, utilizator
Legea nr.57 din 29 octombrie 1974 - Legea retribuirii dupa cantitatea şi calitatea muncii
Art. 66. - (1) Personalul din toate sectoarele de activitate beneficiază, în raport cu vechimea neîntreruptă în aceeaşi unitate, de un spor la retribuţie, după cum urmează:

--------------------------------------------------------
Tranşe de vechime neîntreruptă Cotele din retribuţia tarifară
--------------------------------------------------------
între 5-10 ani ...............................................3%
de la 10-15 ani .............................................5%
de la 15-20 ani .............................................7%
peste 20 ani ...............................................10%
--------------------------------------------------------

Legea 12/1971 nu se refera la sporuri.

Legea 263/2010
art.165
....
(3) Sporul de vechime care se utilizează la stabilirea punctajelor lunare este următorul:
a) perioada 1 martie 1970-1 septembrie 1983:
- 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
- 5% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
- 7% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
- 10% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani;

b) perioada 1 septembrie 1983-1 aprilie 1992:
- 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 3-5 ani;
- 6% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
- 9% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
- 12% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani
;- 15% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani.

(4) Pentru perioadele de după 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor lunare este cel înscris în carnetul de muncă sau în alte acte doveditoare.
Cornel Vasile, Consilier juridic