Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sporul de vechime care se utilizează la stabilirea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sporul de vechime care se utilizează la stabilirea punctajelor lunare

Art. 165. - (3) Sporul de vechime care se utilizează la stabilirea punctajelor lunare este următorul:
a) perioada 1 martie 1970-1 septembrie 1983:
- 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
- 5% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
- 7% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
- 10% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983-1 aprilie 1992:
- 3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 3-5 ani;
- 6% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5-10 ani;
- 9% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10-15 ani;
- 12% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15-20 ani;
- 15% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani.
Am lucrat la cfr si am beneficiat de urmatoarele sporuri de vechime:
F. ALTE DREPTURI DE RETRIBUIRE
1. Sporul de vechime
Art. 66
(2) Pentru personalul unitatilor din industria miniera, pentru muncitorii, mecanicii de locomotiva si personalul operativ din unitatile de exploatare a cailor ferate subordonate Ministerului Transporturilor si Telecomunicatiilor, a caror activitate este direct legata de siguranta circulatiei, precum si pentru docheri, conducatori de utilaje portuare si operatori de dana, sporul se calculeaza in urmatoarele cote:
--------------------------------------------------------
Transe de vechime Cotele din retributia tarifara
neintrerupta ------------------------------
Pentru Pentru
personalul personalul
din unitatile din celelalte
din industria unitati
miniera, care prevazute in
lucreaza la in acest
suprafata alineat
--------------------------------------------------------
intre 1-5 ani 2% 3%
de la 5-10 ani 3% 5%
de la 10-15 ani 5% 7%
de la 15-20 ani 7% 9%
peste 20 ani 10% 12%
--------------------------------------------------------
conform LEGII Nr. 57 din 29 octombrie 1974 si consemnate ia cartea de munca si adeverinta de la unitate.
La calcularea pensiei este calculat sporul de vechime in program automat , adica mai mic decat de cel de care am beneficiat.
Care este calea de a beneficia de aceste sporuri la calcularea pensiei.
nytnelaw, utilizator