Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua,vreau sa achizitionez un teren si m-am confrutat cu o problema
terenul are 5 mostenitori,fiecare are o cota parte,4 dintre ei traiesc si vor sa vanda, al 5 -lea este mort si urmasii sunt prin tari straine si nu au facut succesiunea,eu vreau sa cumpar cotele celor 4 dar nu se poate da aviz de constructie pentru ca nu au partaj,cam cat ar dura partajul avand in vedere ca cei 4 traiesc si vor sa vanda?javascript:void(0);
Beniamin92, utilizator
Pai durata depinde de cat de repede sunt contactati mostenitorii celui de-al 5-lea si de cat de repede dezbat succesiunea dupa autorul lor.
Altfel, nu puteti sa cumparati decat cotele celor 4 si sa ramaneti in indiviziune cu cel decedat.
Deci mai tare va incurcati. Tot de mostenitorii lui depindeti.
Dar as putea sa cumpar cotele celor 4 si sa la delimitez si cota celui de al 5-lea si din cele 4 cote sa fac o singura parcela?
"Delimitatul " cotei se face numai prin incheierea unui act de partaj.
Iar actul de partaj se incheie cu prezenta si acordul tuturor proprietarilor.
Fara dezbaterea succesiunii si partaj nu se poate face nimic.
Succesiunea dupa propietaru de pe titlu este facuta sunt si sunt 5 mostenitori
Din cei 5, 4 sunt in viață,se poate dezbate partajul fara cel de al 5?sau sa inteleg ca fara succesiunea celui de al 5-lea mostenitor nu se poate face partajul?multumesc
Sunt 5 proprietati pe un teren. Unul e decedat.
Asta am inteles de la inceput :)
Tocmai asta am spus: nu se poate face partajul fara acordul tuturor.
Unul e mort, deci trebuie sa fie prezenti mostenitorii lui, plus ceilalti 4 in viata.
Si pentru a veni mostenitorii, trebuie dezbatuta succesiunea.