avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua,vreau sa achizitionez un teren si m-am confrutat cu o problema
terenul are 5 mostenitori,fiecare are o cota parte,4 dintre ei traiesc si vor sa vanda, al 5 -lea este mort si urmasii sunt prin tari straine si nu au facut succesiunea,eu vreau sa cumpar cotele celor 4 dar nu se poate da aviz de constructie pentru ca nu au partaj,cam cat ar dura partajul avand in vedere ca cei 4 traiesc si vor sa vanda?javascript:void(0);
Ultima modificare: Luni, 15 Mai 2017
Beniamin92, utilizator
Cel mai recent răspuns: Beniamin92 , utilizator 22:58, 15 Mai 2017
Dar daca gasiti mostenitorii si se dezbate succesiunea, nu mai aveti nevoie de partaj.
Incheiati direct contractul de vanzare cumparare, cu totii (nepoti, unchi si matusi).
Important e sa-i gasiti si sa rezolve cu mostenirea.
Fara ei si fara succesiune nu se poate face nici un act.
Dar daca fac succesiunea celui de al 5 lea mostenitor si vand si ei nu isi mai are rost partajul.
Nu, nu mai are rost partajul daca se dezbate succesiunea dupa proprietarul decedat.
Mai deranjez cu o intrebare referitoare la succesiune,
al 5-lea mostenitor are 2 copii,unul minor altul major,poate dezbate succesiunea doar cel major daca cel minor nu este in romania?sau poate sa dezbata succesiunea si sa renunte la cota parte din terenul respectiv ca sa scurteze procedura?multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este procedura? cositel94 cositel94 Buna seara! am o nelamurire in legatura cu o problema. Avem un act de proprietate pt terenurile intravilane pe numele trabunicului meu, care practic impartise ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren / chitanta de mana cu martori bukinst bukinst Un numar de 4 mostenitori, din 5, ai unui autor decedat (matusa) au vandut in 1994, un teren intravilan cu chitanta, neexistand titlu proprietate. Nu s-a ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament IulianaGabriela IulianaGabriela Salut. Sunt in urmatoarea situatie: Doresc sa cumpar un apartament a caror proprietari au decedat de ceva ani buni, urmasii fiind 5 frati, iar din toti 5 doar ... (vezi toată discuția)