Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua,vreau sa achizitionez un teren si m-am confrutat cu o problema
terenul are 5 mostenitori,fiecare are o cota parte,4 dintre ei traiesc si vor sa vanda, al 5 -lea este mort si urmasii sunt prin tari straine si nu au facut succesiunea,eu vreau sa cumpar cotele celor 4 dar nu se poate da aviz de constructie pentru ca nu au partaj,cam cat ar dura partajul avand in vedere ca cei 4 traiesc si vor sa vanda?javascript:void(0);
Beniamin92, utilizator
Dar daca gasiti mostenitorii si se dezbate succesiunea, nu mai aveti nevoie de partaj.
Incheiati direct contractul de vanzare cumparare, cu totii (nepoti, unchi si matusi).
Important e sa-i gasiti si sa rezolve cu mostenirea.
Fara ei si fara succesiune nu se poate face nici un act.
Dar daca fac succesiunea celui de al 5 lea mostenitor si vand si ei nu isi mai are rost partajul.
Nu, nu mai are rost partajul daca se dezbate succesiunea dupa proprietarul decedat.
Mai deranjez cu o intrebare referitoare la succesiune,
al 5-lea mostenitor are 2 copii,unul minor altul major,poate dezbate succesiunea doar cel major daca cel minor nu este in romania?sau poate sa dezbata succesiunea si sa renunte la cota parte din terenul respectiv ca sa scurteze procedura?multumesc