Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... darea in urmarire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

darea in urmarire

buna, imi puteti da si mie o cauza concreta de dare in urmarire. Va multumesc!
Darea in urmarire se solicita si se dispune in urmatoarele cazuri:
a)nu s-a putut executa un mandat de arestare preventiva, un mandat de executare a unei pedepse privative de libertate, o masura educativa privativa de libertate, masura internarii medicale sau masura expulzarii, intrucat persoana fata de care s-a luat una dintre aceste masuri nu a fost gasita;
b)persoana a evadat din starea legala de retinere sau detinere ori a fugit dintr-un centru educativ, centru de detentie sau din unitatea in care executa masura internarii medicale;
c)in vederea depistarii unei persoane urmarite international despre care exista date ca se afla in Romania.