avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu si indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu si indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Sotia mea urmeaza sa nasca la finalul lunii Noiembrie 2017.
A fost angajata pana la finalul lunii August 2016 si in prezent a primit o oferta de angajare incepand cu 1 August 2017.

Am rugamintea sa imi spuneti daca este eligibila pentru indemnizatia de crestere a copilului in conditiile in care acumuleaza 12 luni de cotizatie in ultimii doi ani dar doar cateva luni (3-4) in ultimul an.

Multumesc mult,

Radu

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:47, 17 Mai 2017
Perioada eligibila este : decembrie 2015 - noiembrie 2017

perioade acoperite ar fi : decembrie 2015 - august 2016 (9 luni), august 2017 - noiembrie 2017 (4 luni).

Total 13 luni

In speta, poate beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Va multumes mult pentru promptitudine.

O alta intrebare ar fi modul de calcul al cuantumului :

- este 85 % din media veniturilor ultimelor 12 luni calendaristice inainte de nastere ( 85% din 4 luni/12)

sau

- este 85 % din media veniturilor din ultimele 12 luni lucrate din cei 2 ani ai perioadei de eligibilitate.

Va multumes,

Dan Radu
Este 85% din media veniturilor realizate din cele 12 luni eligibile pentru CCC.

Normele de aplicare a OUG 111/2010
art.4
....
(4) Constituirea perioadei prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă se stabileşte, după cum urmează:
a) din 12 luni consecutive, în cazul în care în această perioadă se realizează fără întrerupere venituri supuse impozitului şi/sau se înregistrează una sau mai multe dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă;
b) din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condiţiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului şi/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă s-au produs cu întreruperi.

(5) Luna calendaristică în care s-a născut copilul sau în care s-a înregistrat una dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, indiferent de ziua din această lună în care s-a produs naşterea ori s-a înregistrat situaţia, face parte integrantă din perioada prevăzută la alin. (4).

(6) În cazul în care în luna naşterii copilului persoana îndreptăţită nu a realizat venituri supuse impozitului şi nici nu sa aflat în una sau mai multe din situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă, perioada de calcul al celor 12 luni începe cu ultima lună din cei 2 ani în care aceasta a înregistrat venituri sau s-a aflat în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanţa de urgenţă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil pe pfa dana29051978 dana29051978 Buna ziua am o nelamurire ,eu am venit net din activitati independente pe anul 2016 42000 de ron net,dar pe anul 2017 nu stiu daca o sa am venit ,eu urmand sa ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil VladMat VladMat Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum se va calcula indemnizatia pentru cresterea copilului in cazul meu si daca o pot primi. Sunt angajat de 3 ani la o firma ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil andreea1050 andreea1050 Buna ziua!Daca ultimul meu an ca studenta a fost anul scolar 2016-2017 la zi (dar cu taxa) se aduna si acele luni ca studenta la cele 12 luni de care am nevoie ... (vezi toată discuția)