Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... prescriptia comerciala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

prescriptia comerciala

creantele comerciale se prescriu in 3 ani. am o factura emisa in data de 21.08.2006 scadenta in 21.09.2006. acesta factura s-a prescris? care este data la care s-a aplicat prescriptia? cea a emiterii sau cea a scadentei?
Va multumesc anticipat
stan petru-radu a scris:

Asa cum am spus, daca au trecut 3 ani fara intrerupere, atunci debitorul nu mai poate fi constrans din punct de vedere legal sa achite contravaloarea facturilor - daca insa exista relatii comerciale stranse intre creditor si debitor, poate se ajunge la o intelegere (debitorul poate plati si peste termen daca doreste acest lucru). Pe viitor, incercati sa fiti mai atent (3 ani este o perioada suficienta de recuperare a debitelor)...

cu alte cuvinte este imposibil sa mai recuperez aceste debite care au depasit 3 ani?
Notificarile sau chemarile la conciliere nu sunt modalitati de intrerupere a prescriptiei. Decretul 167/1958 prevede
Art. 16. - Prescripţia se întrerupe:
a) prin recunoaşterea dreptului a cărui acţiune se prescrie, făcută de cel în folosul căruia curge prescripţia.
În raporturile dintre organizaţiile socialiste, recunoaşterea nu întrerupe curgerea prescripţiei;
b) prin introducerea unei cereri de chemare în judecata ori de arbitrare, chiar dacă cererea a fost introdusă la o instanţa judecătorească, ori la un organ de arbitraj, necompetent;
c) printr-un act începător de executare.

Daca au trecut mai mult de 3 ani dreptul Dvs. de creanta nu mai poate fi valorificat printr-o actiune in instanta.
In situatia in care debitorul plateste benevol, el nu mai poate solicita restituirea sumei pentru ca este o plata datorata
Revin si eu la acest subiect cu o intrebare. Este relevant daca debitorul este persoana juridica romana sau persoana juridica straina? Regulile de prescriere sunt aceleasi sau trebuie avut si altceva in vedere? (stiu eu, reguli BNR... etc.)