Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

Buna seara. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la următoarea situație:
Am 39 ani si sunt angajat in cadrul MAI ( polițist) din 01.04.1999 ( 18 ani si 1 luna) încadrat in condiții speciale de munca. Am urmat cursurile scolii de politie 1 an si 6 luni in perioada 1997-1999. Nu am vechime in munca anterioara. Vreau sa stiu daca, in situatia in care mi-ar înceta raporturile de serviciu in cursul acestui an ( pana la 31.12.2017), as putea beneficia de vreuna din categoriile de pensie de serviciu dintre cele prev. la art. 15 din Legea 223/2015. Anume, la aprecierea vechimii efective se ia in calcul si perioada cat am fost elev al scolii militare? Daca ar fi așa, in prezent as avea o vechime efectiva de 18 ani si o luna+un an si 6 luni=19 ani si 7 luni iar peste 5 luni ( cand voi avea 20 ani vechime efectiva) m-aș putea incadra sa beneficiez de pensia anticipata parțială. Mulțumesc.
numai pentru pensie de invaliditate .