avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

Buna seara. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la următoarea situație:
Am 39 ani si sunt angajat in cadrul MAI ( polițist) din 01.04.1999 ( 18 ani si 1 luna) încadrat in condiții speciale de munca. Am urmat cursurile scolii de politie 1 an si 6 luni in perioada 1997-1999. Nu am vechime in munca anterioara. Vreau sa stiu daca, in situatia in care mi-ar înceta raporturile de serviciu in cursul acestui an ( pana la 31.12.2017), as putea beneficia de vreuna din categoriile de pensie de serviciu dintre cele prev. la art. 15 din Legea 223/2015. Anume, la aprecierea vechimii efective se ia in calcul si perioada cat am fost elev al scolii militare? Daca ar fi așa, in prezent as avea o vechime efectiva de 18 ani si o luna+un an si 6 luni=19 ani si 7 luni iar peste 5 luni ( cand voi avea 20 ani vechime efectiva) m-aș putea incadra sa beneficiez de pensia anticipata parțială. Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: dan_sibiu2016 , utilizator 13:50, 20 Mai 2017
numai pentru pensie de invaliditate .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de serviciu anticipata partiala m.ap.n. hp777 hp777 Buna ziua. A. Doresc sa stiu daca o persoana cu urmatoarele stagii de vechime,atat in cadrul MApN cat si ca angajat in munca cu contract individual de munca, ... (vezi toată discuția)
Stagiu potential pensie de invaliditate militara legea 223/2015 modificata prin oug nr. 57/2015 dmoni dmoni Buna ziua, Va rog sa-mi raspundeti daca se acorda stagiu potential pentru pentru invaliditate in baza Legii nr. 223/2015 modificata si completata de ... (vezi toată discuția)
La ce tip de pensie mă încadrez la 47 de ani? Daniel73 Daniel73 Am în sistemul militar 29 de anI, 2 ani scoala militara și 27 de ani in serviciu fiind 21 de ani pe condiții speciale și 6 ani pe deosebite. De curând am ... (vezi toată discuția)