Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Finantare pe legea 350
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Finantare pe legea 350

Buna ziua intentionez sa obtin finantare pentru un curs de fotografie timp de 6 luni.
Intrucat doresc dezvoltarea si continuarea proiectului si dupa perioada speficcata in contract as dori sa stiu daca bunurile achizitionate/echipament aferent raman la beneficiar sau trebuiesc predate autoritatii finantatoare. Multumesc
Buna ziua.
Pentru a va raspunde la intrebarea formulata, va voi prezenta urmatoarele prevederi ale Legii nr. 350/2005:
Art. 3. - Jurisprudență (1)
(1) Pentru a putea participa la procedura privind atribuirea contractului de finanțare nerambursabilă, solicitanții trebuie să fie persoane fizice sau persoane juridice fără scop patrimonial - asociații ori fundații constituite conform legii - sau culte religioase recunoscute conform legii
(4) Finanțările nerambursabile nu se acordă pentru activități generatoare de profit și nici pentru activități din domeniile reglementate de Legea nr. 182/2002 privind protecția informațiilor clasificate, cu modificările ulterioare.

(5) Potrivit dispozițiilor prezentei legi, nu se acordă finanțări nerambursabile pentru activități ce presupun dezvoltarea infrastructurii solicitantului, cu excepția cazului în care aceasta reprezintă o componentă indispensabilă proiectului.

Avand in vedere cele prezentate de dvs., coroborate cu prvederile mai sus mentionate, apreciez ca va trebui sa returnati in aceasta situatie fondurile utilizate.