Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Acordare fonduri nerambursabile asociatii si fundatii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Acordare fonduri nerambursabile asociatii si fundatii

Buna. In ce conditii se poate acorda sprijin financiar de catre primarie unor asociatii si fundatii(cluburi sportive, asociatii culturale)?Prin hotarare de consiliu local?Exista anumite conditii pe care trebuie sa le indeplineasca?
Este vorba de legea 350 din 2005 privind regimul finantarilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activitati nonprofit de interes general.
Pe de o parte consiliul local trebuie sa aloce in bugetul anului respectiv fonduri cu aceasta destinatie si domeniile pe care ei doresc sa le sustina in acel an. Apoi trebuie sa anunte public perioada cand se pot depune cererile de finantare.
Ong-urile interesate trebuie sa scrie un proiect cu cateva obiective si activitati dar si cu un buget.
Aveti in vedere ca la astfel de finantari nerambursabile trebuie sa vina si ong-ul cu o contributie proprie de minim 10% in numerar care sa se regaseasca in contul bancar la data depunerii cererii de finantare.
De obicei astfel de concursuri de proiecte sunt organizate in lunile aprilie, mai astfel incat dupa aflarea rezultatului cu castigatorii, acestia sa aiba timp sa-si deruleze activitatile propuse cam pana prin noiembrie a aceluiasi an.
Multumesc pt raspuns?Dar pentru sustinerea financiara a activitatii sportive(echipe de fotbal, rugby ce activeaza pe plan local, copii care merg la competitii nationale de sah), pt care se da hotarare de consiliu local si se vine cu documente justificative ulterior(achizitie echipament, participare la competitii) mai e cazul de alte demersuri?Sau pt asociatii culturale care vor sa organizeze un eveniment sau sa sustina de exemplu o trupa de teatru sa plece in afara tarii, nu e suficienta cuprinderea in buget si HCL?De exemplu, s-a prins in bugetul initial o suma, tinand cont si de solicitarile primite la sfarsitul anului trecut, s-a votat prin HCL bugetul si pt cererile ulterioare s-a dat separat hotarare de consiliu(pentru premierea unor sportivi, de exemplu)