Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda politie locala stationare interzisa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda politie locala stationare interzisa

Am fost amendat in lipsa de catre politia locala pt stationare interzisa prin fluturas in geam, dar acestia aveau masina oprita voluntar chiar sub semnul de oprire interzisa . Este legal asa ceva?
favex a scris:

Este legal asa ceva?

Ce doriti sa stiti daca este legal:
1. Sa fiti amendat pentru stationare interzisa ? Da.
2. Sa va instiinteze prin lasarea copiei in geam ? Da, pentru ca amenda se da soferului masinii si nu ati fost (inca) identificat. Probabil veti mai primi o citatie acasa, pentru prezentare in vederea identificarii si intocmirii PV de contraventie.
Vreau sa stiu daca stationand ilegal pe partea carosabila in zona de actiune a indicatorului oprire interzisa ( mai mult de 30 min) este legal sa aplice sanctiuni de aceeasi natura. Din punctul meu de vedere, care nu are o acoperire juridica, nu e. Oricum face poze foto deci ar fi putut sa-si plaseze masina intr-un loc permis de lege, vis-a-vis este o parcare autoritatii locale.
deci dv doriti sa stiti daca capra vecinului pardon politia locala a parcat legal cand v-a dat amenda. lucru asta nu influenteaza cu nimic amenda primita de dv., cum nu influenteaza cu nimic nici daca are cascheta in cap sau alte mituri vehiculate pe net. procesul verbal trebuie sa fie descifrabil si sa contina data, locul, numele agentului etc. asta va intereseaza pe dv. !!! cat despre politie.. in exercitarea atributilor de serviciu pot "incalca" anumite reguli dar cand ne luam doar dupa ce auzim la tv fara sa ne uitam la legislatie.... si mai ales ca ne intereseaza doar capra vecinului

favex a scris:

Vreau sa stiu daca stationand ilegal pe partea carosabila in zona de actiune a indicatorului oprire interzisa ( mai mult de 30 min) este legal sa aplice sanctiuni de aceeasi natura. Din punctul meu de vedere, care nu are o acoperire juridica, nu e. Oricum face poze foto deci ar fi putut sa-si plaseze masina intr-un loc permis de lege, vis-a-vis este o parcare autoritatii locale.

Adica? nu s-a inteles nimic din mesaj