Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime in munca

buna ziua am rugamintea de a ma lamuri daca eu lucrez intr o fundatie dar ca punct de lucru intr o institutie bugetara ( salariul ami este platit de la institutia bugetara dar virat prin fundatie) am dreptul sa mi se plateasca vechimea in munca cit si sporul toxicologic informatia pe care o primesc de la fundatie este ca sporul de vechime ami este inclus in salariu dar dupa calcul meu nu se revede deoarece plecind de la minimul pe economie plus marirea de cincizeci la suta ajung undeva la 2100 deci nu se revede sporul de vechime dupa 28 de ani de munca si nici sporul toxicologic de la institutia bugetara unde lucrez mi sa comunicat ca ei au trimis notificare cu salariul corect adica de la 2100 sa mi se adauge spor de vechime plus sporui dar cei de la fundatie spun ca nu e corect sa mi se dea acele sporuri si se trimit banii inapoi la institutie acuma as dori sa stiu exact daca prin lege fundatie e obligata sa ia in calcul ceea ce institutia trimite ca si salariu nu sa ma plimbe de la iafa la caiafa etc etc va multumesc anticipat
Daca salariul este platit de institutia bugetara, atunci acea fundatie nu are nicio obligatie sa va achite ceva la care nu s-a angajat.
multumesc frumos de raspuns numai ca la angajarea pe fundatie sa stipulat faptul ca la salariul de baza se adauga si sporul de vechime in munca cit si alte sporuri insa din calculul la salariul de baza nu reiese ca sa inclus si acel spor adica in luna februarie o data cu marirea minimului pe economie 1450 lei atit aveam si eu salariu si daca adaugam vechimea de 25 la suta ar iesi 1812 nu? ei bine sporul de vechime fiind 325 lei acuma daca la 1450 lei mai adaug inca 50 la suta marirea bugetara care sa aprobat tot din luna februarie as calcula 1450 + 725 (marirea cu 50 la suta)+ 325 (spor vechime)=2500lei (salariul brut ) insa eu primesc 2100 salariu brut inseamna ca sporul de vechime nu mi sa inclus in salariu asa cum ar fi trebuit insa daca am facut sesizarea ca daca din cei 1450 scad sporul de vechime care dinsii spun ca mi sau bagat in salariu ami spun ca u se calculeaza asa pai atuncea cum se calculeaza domnilor ca noi fi eu contabil da nici proasta nu sunt leam spus si uitati asa ma tot plimba de la fundatie care dinsii cica au calculele lor ( stiintifice) si de la institutia bugetara unde mi se comunica ca defapt dinsii au trimis salariul corect catre fundatie si tot asa iar daca iam rugat pe dinsii din fundatie sami explice calculul lor stiintific mau luat ca la angajarea mea de la institutie bugetara pe fundatie mi sa inclus deja si sporul de vechime in salariu si ca ce acuma vreau iarasi adaugat? nu se poate ca miau dat o data sporul ( deci sa inteleg ca la dinsii in fundatie exista o alta legislatie a muncii? alte calcule? nu inteleg eu stiu ca sporul de vechime se da in fiiecare luna nu numai o data si tot asa ma lupt cu morile de vint acuma ori sunt prosti ei ori eu ori o fac pe prostii sa le fie bine si mai trece o luna si mai trece un an si tot asa sunt plimbata de colo colo

In c.i.m. este stipulat acordarea sporului de vechime?

Cum sunteti angajata de la institutie bugetara pe fundatie? Cu cine ati semnat c.i.m., cu institutia bugetara sau cu fundatia?
Cornel Vasile, Consilier juridic
in urma ordonatei 63 din 2010 data de Boc ce se referea la micsorarea numarului de bugetari am fost nevoiti sa ne dam demisiile din teatru si sa ne reangajam in acelasi timp in aceasta fundatie de teama sa nu ne perdem serviciul dar asa cum vam spus sunt angajata fundatiei dar ca punct de lucru se desfasoara tot in teatru stiu poate vi se pare ciudat faptul ca angajatii unui teatru sa fie pe o fundatie si angajatii ADP-ului sa fie angajatii consiliului local dar asta sa intimplat in 2010 si suntem singurul oras din tara asta cu asa ceva de aceea acum ne lovim de foarte multe nereguli
CMI lam semnat cu fundatia dar avind aceleasi drepturi ca si bugetarii in CMI scrie clar drepturile care le avem dar in schimb nu se respecta nimic din ceea ce scrie acolo ca ex salarizare si sporuri nu mai vorbesc de meserii care si acum dupa 7 ani ma lupt sa mi se treaca in cartea de munca meseria pe care am fost angajata si care defapt o si practic nicidecum ceea ce au dorit dinsii sa o treaca in cartea de munca motivind faptul ca sa schimbat denumirea de functii si de aceea au schimbat si ei insa in nomenclatorul de meserii se revede clar meseria mea care o practic si tot asa multe multe nereguli de aceea intreb de salariu paote o fi un calcul stiintific care eu nul cunosc si care nu lam intilnit