Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa bunici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa bunici

Buna ziua, bunicii mai au avut 3 copii dintre care unul a decedat înaintea ambilor bunici intrebarea mea este, nepotul mai are drept la mostenire daca tatăl sau a decedat înaintea părinților? Va multumesc.
trandafir2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Zaharia Silvia a scris:
Aceste cote sunt valabile numai daca la succesiune descendentii (copiii si nepotul) nu vin in concurs cu sotul supravietuitor.

Si alta situatie care ar fi, sotul supravietuitor al cui? Adica la ce alta situatie v-ati gandit dvs, dna av.?
Userul a zis clar: "unul a decedat înaintea ambilor bunici". Asa incat, reprezentarea opereaza oricum fata de ambii defuncti bunici si in aceleasi cote impartite pe tulpini. Sau nu-i asa?
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri