Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data incetare contract de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data incetare contract de munca

Buna ziua,
La ce data se poate inceta conctractul de munca, la implinirea varstei de pensionare, unei persoane nascuta pe data de 14 iunie 1952?
C.i.m. inceteaza de drept , potrivit art.56 alin.1 lit.c C.mun., astfel :
- la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; In speta, la 14.06.2017 , daca este barbat.

- la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

- la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II.