Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie romano-spaniola
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie romano-spaniola

Buna ziua,
Speta mea este aceasta: eu sunt cetatean roman, prietenul meu are cetatenie spaniola, noi traim impreuna in Franta. Eu sunt insarcinata. As vrea sa stiu daca copilul nostru poate obtine de la nastere atat cetatenia romana, cat si cetatenia spaniola.
Multumesc, Nadia
Nu ca "poate obtine" dubla cetatenie, ci va avea sigur dubla cetatenie prin nastere (daca este recunoscut de tatal sau). De avut in vedere: [ link extern ]
Nu uitati ca aveti 6 luni sa solicitati certificatul romanesc de nastere a copilului dvs. Mergeti la ambasada/consulat ca sa nu veniti acasa fiind copilasul mititel.
Multumesc pentru raspuns! Inteleg ca copilul va avea dubla cetatenie pana la 18 ani si dupa aceea, daca nu va exista la acel moment un acord de recunoastere a dublei cetatenii intre RO si ES, va trebui sa renunte la una dintre cetatenii.
Din pacate spanioli sunt mai pretentiosi. Romania nu are niciun fel de interdictie in acest sens. Noi ii toleram pe toti in schimb ei pe noi mai putin. Politica asta!
Spania permite dubla cetatenie (romano-spaniola) obtinuta prin nastere, cu conditia ca pana la 18 ani sa nu fi fost folosita exclusiv cetatenia romana sau sa opteze la 18 ani pentru a ramane in continuare cetatean spaniol (nu va fi nevoie sa renunte la cetatenia romana).