avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dobandire drept intabulare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dobandire drept intabulare teren

Teren de 4000 mp (act de proprietate scos de la arhiva statului - pe numele bunicului si a bunicii; bunicul a decedat in razboiul din anii 40, bunica a beneficiat de pensie de urmas a celor ucisi in razboi), din care 2500 mp (partea din spate) nu a fost declarat de bunica mea in anii 60 (la colectivizare), nu i s-a dat titlu de proprietate dupa 90 (dar a obtinut pentru ceilalti 1500 mp), a lucrat cei 2500 mp si inainte si dupa anii 60, pana la data decesului (2007), in prezent terenul nu este lucrat si nici nu face obiectul unei solicitari . Mostenitori directi - cei 2 copii ai bunicilor, respectiv tatal meu (83 ani) si sora lui (85 ani), nu au facut succesiune, nu au certificate de mostenitori. Doresc un raspuns simplu (daca se poate revendica in instanta acest teren) si o recomandare pentru un avocat care sa actioneze pentru rezolvare. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 16:44, 24 Mai 2017
Trebuiesc studiate actele in amanunt pt. un raspuns corect.Exista rol, pt. ce suprafata se plateste impozit?
Exista rol pentru cei 1500 mp, nu si pentru terenul de 2500 mp (pentru care doresc obtinerea dreptului de intabulare, recunoastere a proprietatii), pentru care nu se plateste impozit.
Incercati cu Ordinul Prefectului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce presupune vânzare cota indiviza? Daria2016 Daria2016 Buna ziua, v.as ruga sa ma lămuriți într.o problema: suntem doi proprietari pe un teren extravilan moștenit,avem cadastru ptr tot terenul,titlu ... (vezi toată discuția)
Uzucapiuni ContSters127432 ContSters127432 In anul 1959 tatal meu , actualmente decedat,a construit o casa de locuit cu suprafata utila de 48 mp.,un grajdi si anexe pe o suprafata de teren de 600 mp. ... (vezi toată discuția)
Legea18 art 42/1990 alin 8 dumitru andreea dumitru andreea Buna ziua!Bunicul meu a fost membru al cooperatiei si i sa acordat o suprafata de teren de 4000 mp pe care si-a construit o casa si a muncit terenul ... (vezi toată discuția)