Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dobandire drept intabulare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dobandire drept intabulare teren

Teren de 4000 mp (act de proprietate scos de la arhiva statului - pe numele bunicului si a bunicii; bunicul a decedat in razboiul din anii 40, bunica a beneficiat de pensie de urmas a celor ucisi in razboi), din care 2500 mp (partea din spate) nu a fost declarat de bunica mea in anii 60 (la colectivizare), nu i s-a dat titlu de proprietate dupa 90 (dar a obtinut pentru ceilalti 1500 mp), a lucrat cei 2500 mp si inainte si dupa anii 60, pana la data decesului (2007), in prezent terenul nu este lucrat si nici nu face obiectul unei solicitari . Mostenitori directi - cei 2 copii ai bunicilor, respectiv tatal meu (83 ani) si sora lui (85 ani), nu au facut succesiune, nu au certificate de mostenitori. Doresc un raspuns simplu (daca se poate revendica in instanta acest teren) si o recomandare pentru un avocat care sa actioneze pentru rezolvare. Multumesc.
Trebuiesc studiate actele in amanunt pt. un raspuns corect.Exista rol, pt. ce suprafata se plateste impozit?
Exista rol pentru cei 1500 mp, nu si pentru terenul de 2500 mp (pentru care doresc obtinerea dreptului de intabulare, recunoastere a proprietatii), pentru care nu se plateste impozit.
Incercati cu Ordinul Prefectului.