Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... sucursala - urgent!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

sucursala - urgent!

Am de recuperat niste bani de la o sucursala. Chem in judecata doar societatea-mama sau si societatea mama si sucursala, avand in vedere ca sucursala nu are personalitate juridica, desi are nr. de inregistrare la Registrul Comertului si CUI diferite de ale societatii mama. Multumesc.
CUI-ul si J-ul unei sucursale/alt sediu secundar sunt atribuite din ratiuni de evidenta a acesteia in Registrul Comertului si la Finante, nicidecum nu inseamna ca este altceva decat un dezmembramant fara pesonalitate juridica al unei societati comerciale, depinzand economic si juridic de societatea fondatoare.
Cu toate acestea, Cpciv. recunoaste sucursalei o calitate procesuala activa/pasiva pentru raporturile juridice proprii.
CUI-ul si J-ul unei sucursale/alt sediu secundar sunt atribuite din ratiuni de evidenta a acesteia in Registrul Comertului si la Finante, nicidecum nu inseamna ca este altceva decat un dezmembramant fara pesonalitate juridica al unei societati comerciale, depinzand economic si juridic de societatea fondatoare.
Cu toate acestea, Cpciv. recunoaste sucursalei o calitate procesuala activa/pasiva pentru raporturile juridice proprii.