Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Ref. la concurenta neloiala
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Ref. la concurenta neloiala

Buna ziua.
Constituie concurenta neloiala denumirea unui site (schimbând doar o litera) identică cu site-ul pe care il dețin? Va rog sa luați in calcul ca site-ul meu este funcțional si prestez activități prin intermediul sau din Iulie 2016, iar site-ul concurent funcționează de ieri. Avem același domeniu de activitate. A venit pe piața si cu prețuri mai mici, precum si cu o copie aproape fidela a Conținutului din site ( aparținând altui opeeator cu același profil de activitate)
Pentru alte detalii mai concrete aștept sa ma contactați.

Mulțumesc
Valentina Oancea
Îmi cer scuze că răspund în iulie la o întrebare din mai și sper că între timp v-ați rezolvat problema cu ei :)
Totuși, pentru că nu există un răspuns până acum la întrebarea dvs., voi răspunde eu :

Conform art.2 din legea nr.11 din 29 ianuarie 1991 privind combaterea concurenţei neloiale ”Constituie concurenta neloiala, in sensul prezentei legi, orice act sau fapt contrar uzantelor cinstite in activitatea comerciala sau industriala.

Apoi, în art.5 se specifică că:
”Constituie infractiune de concurenta neloiala si se pedepseste cu inchisoare de la o luna la doi ani sau cu amenda de la 20.000 lei la 100.000 lei:
a) intrebuintarea unei firme, unei embleme, unor desemnari speciale sau a unor ambalaje de natura a produce confuzie cu cele folosite legitim de alt comerciant;”

[ link extern ]

Și ar fi bine să vă adresați Consiliului Concurenței.
Cosmin95, utilizator