Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declarație contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declarație contract de munca

Mi s-a dat sa semnez o declarație pe propria răspundere că nu am un alt contract de munca cu o altă societate, iar funcția de bază este la actuala companie.
Nu am întâlnit până acum așa ceva. Mă poate lămuri cineva?
Mulțumesc
Nu v-aș putea lămuri cu privire la scopul declarației, dar dacă este adevărat ce vi se cere să declarați, atunci nu văd care ar fi problema, pentru că situația de fapt (pe care o declarați) există și dacă o specificați în declarație, și dacă nu.

Dar dacă vi se cere să declarați ceva neadevărat, atunci feriți-vă de acest lucru pentru că săvârșiți infracțiunea de fals în declarații.
Mulțumesc frumos,
Nu am întâlnit această situație​ până astăzi la nici un alt loc de muncă anterior.
Scopul mă interesa, și mi s-a spus că este doar de ordin interior. Mi s-a părut un fel de declarație pt ANAF, nu că aș avea ceva de ascuns!!
Mă rog.....
Mulțumesc
Declaratia este necesara pentru deducerea personala.

Codul Fiscal
art.7
în înțelesul prezentului cod, cu excepția titlurilor VII și VIII, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
......
2. activitate dependentă la funcția de bază - orice activitate desfășurată în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, declarată angajatorului ca funcție de bază de către angajat; în cazul în care activitatea se desfășoară pentru mai mulți angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcția pe care o consideră de bază;
....

art.77 - Deducere personală
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a) și alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcția de bază.
....
Mulțumesc!