Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... delapidare intrebare!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

delapidare intrebare!!

am lucrat ca agent comercial la o firma de distributie si imi opream banii din incasari,,toate bune si frumoase..de cateva luni(2) nu mai primisem salariu conform serviciilor mele,,,,am luat banii care imi cuveneau pe salariu si de pe luna trecuta si am fost acuzata de delapidare.....doar banii care mi se cuveneau ,,pe 2 luni de munca si 1concediu ....a fost depusa impotriva mea o plangere penala fiind acuzata de delapidare,,,,,ce o sa se intample mai departe? e posibil sa se ajunga la inchisoare?
daca intervine restituirea prejudiciului se inlatura raspunderea penala si nu va mai fii acuzata de nimik?i va mai ramane cazier ceva?si cam la ce suma se poate ajunge cu cheltuielile de judecata?am 45 de ani si imi e destul de frica ...amenda cat sa fie?ce sanse am ca sa castig procesul?
pentru a va putea raspunde va rog sa-mi precizati daca aveati calitatea de gestionar pe linga cea de agent comercial.
de acord cu intrebarea colegului meu catalin , dar daca sunteti in faze de urmarire penala , adica cei de la politie va iau declaratii, este foarte posibil ca daca restituiti suma de bani totul sa ramana pe loc, sa se dea o solutie de neincepere a urmaririi penale, dar se poate ajunge si la proces si la condamnare. Raspunderea penala nu se inlatura in cazul acestei infractiuni. Eventual se poate aplica o amenda administrativa care nu este consemnata in cazier. Dar daca ne dati mai multe detalii ,cu cea mai mare placere va raspundem si sfatuim.
capul sus , daca lucrurile s-au intamplat asa cum spuneti dvs :luck:
Dar dumneavoastra ati semnat statele de plata in perioada cand ati luat acei bani din incasari?
Si care este cuantumul prejudiciului imputat?