Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

Am 2 angajate: una este nascuta in 1955, cealalta in 1951. Vor sa stie cand pot iesi la pensie si ce acte le trebuie pentru a-si face dosarul de pensionare. Din cate am citit eu in legea pensiilor, cea nascuta in 1951 ar putea iesi la anu' la pensie. Nu stiu ce acte ar trebui sa-i dau eu pentru dosar. Trebuie sa completez vreo adeverinta tip, sau sa-i dau eu o hartie la mana cu anii de vechime? Poate sa ma lamureasca cineva?
Teoretic, fara a avea mai multe detalii privind stagiul de cotizare :
Poate beneficia de:
Pensie pentru limita de varsta incepand cu Ianuarie 2015, respectiv la implinirea varstei de 60 ani, daca a realizat un stagiu de cel putin 15 ani;
Pensie anticipata incepand cu Ianuarie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani, daca a realizat un stagiu de cel putin 40 ani;
Pensie anticipata partiala incepand cu Ianuarie 2010, respectiv la implinirea varstei de 55 ani, daca a realizat un stagiu de cel putin 30 ani.

Poate beneficia de:
Pensie pentru limita de varsta incepand cu Septembrie 2009, respectiv la implinirea varstei de 58 ani si 8 luni, daca a realizat un stagiu de cel putin 12 ani si 4 luni;
1.Actele necesare pentru iesirea la pensie:
* cerere pentru înscrierea la pensie pentru limita de varsta
* carnetul de munca (original si copie);
* carnetul de asigurari sociale (original si copie);
* alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate;
* livretul militar (original si copie);
* diploma de studii (original si copie), adeverinta sau foaie matricola (original si copie) din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, precum si certificarea absolvirii acestora;
* pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul român;
* adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca;
* adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
* dovada certificarii stagiului de cotizare;
* procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
* adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
* acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, Legii nr. 42/1990 etc.;
* declaratie pe proprie raspundere ca solicitanta a nascut si crescut 3 sau mai multi copii pâna la vârsta de 10 ani;
* certificatele de nastere ale copiilor (original si copie)
* alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.

# Cererea, impreuna cu actele doveditoare, se depune de catre solicitant, in termen de 90 de zile de la data indeplinirii conditiilor.

2. Salariatul este cel care procura actele si se duce cu ele la Casa de Pensii.
3. Salariatul face o cerere catre angajator prin care solicita iesirea la pensie, angajatorul isi da acordul pe cerere iar cererea se duce la ITM unde i se da salariatului carnetul de munca pentru a-l duce la Casa de Pensii.
4. Salariatul va lucra pana ii vine decizia de pensie si apoi ii incetati contractul de munca.
Imi cer scuze d-l Tudor. N-am stiut ca raspunsul meu va aparea pe acest topic. :">
Oricum va multumesc amandurora pentru raspuns.:)
De unde se ia dovada certificarii stagiului de cotizare? Se ia de la Casa de Pensii de catre salariat? Dar carnetul de asigurari sociale? Adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat trebuie completata de catre angajator? Aceasta se da din momentul cand salariatul si-a depus dosarul de pensie? :(
1. Certificatul de cotizare nu il duce salariatul fiindca il au cei de la Casa de Pensii pe calculator.
2. Carnetul de asigurare nu exista inca, deci nu il duce.
3. Adeverinta care atesta incetarea calitatii de asigurat = decizia de incetare a contractului de munca.
4. V-am spus si in interventia anterioara: dupa depunerea dosarului de pensie salariatul lucreaza in continuare pana ii vine decizia de aprobare a pensiei. In acest moment ii incetati contractul de munca, inregistrati decizia la ITM, salariatul o duce la Casa de Pensii si va fi pus in plata cu ziua incetarii contractului de munca.