Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,

Am o cunostinta,barbat nascut la 14.05.1953 angajat din septembrie 1970 imi spuneti va rog daca poate intra in pensie anticipata ,din ce data si ce acte ar trebui sa faca pentru a beneficia de aceste drepturi?
Va multumesc!
1. Poate beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu Mai 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu Mai 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

2. Acte necesare:
* Cerere pentru înscrierea la pensie anticipata partiala
* carnetul de munca (original si copie);
* carnetul de asigurari sociale (original si copie);
* alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca
* adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv / individual de munca pentru perioada 01.04.1992-01.04.2001;
* adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
* dovada certificarii stagiului de cotizare;
* adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
* alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
* procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
Multumesc mult iar in numele doamnelor de pe avocatnet imi permit sa va multumesc pentru urarea de 1 Martie!Multumim tuturor domnilor atenti!