avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,

Am o cunostinta,barbat nascut la 14.05.1953 angajat din septembrie 1970 imi spuneti va rog daca poate intra in pensie anticipata ,din ce data si ce acte ar trebui sa faca pentru a beneficia de aceste drepturi?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: pacurariu maria , utilizator 22:11, 1 Martie 2010
1. Poate beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu Mai 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu Mai 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

2. Acte necesare:
* Cerere pentru înscrierea la pensie anticipata partiala
* carnetul de munca (original si copie);
* carnetul de asigurari sociale (original si copie);
* alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca
* adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv / individual de munca pentru perioada 01.04.1992-01.04.2001;
* adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
* dovada certificarii stagiului de cotizare;
* adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
* alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
* procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
Multumesc mult iar in numele doamnelor de pe avocatnet imi permit sa va multumesc pentru urarea de 1 Martie!Multumim tuturor domnilor atenti!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut mai multi copii? marianacarmen marianacarmen buna ziua Sunt nascuta in 1953 luna aprilie.In luna septembrie 2012 implinesc virsta de pensionare avand stagiul de cotizare de 38 ani. In noua lege mai este ... (vezi toată discuția)
Pensionare say say Cine ma poate lamuri? O persoana nascuta in anul 1950, 18 mai, angajata in anul 1970 si care a lucrat 2 ani in grupa a 2 a se poate pensiona in luna ... (vezi toată discuția)
Dosar pensie floelerad floelerad Doresc informatii privind intocmirea unui dosar de pensie. Acte necesare, temei legal si termen de depunere. (vezi toată discuția)