Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Probleme punere în aplicare convenție notarială
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Probleme punere în aplicare convenție notarială

Am fost la un executor judecătoresc săi înființeze poprire fostului soț ptr pensia de întreținere.Acesta nu vrea să execute decât pensia pe lunile restante.Spune că nu poate înființa poprirea definitiv.Asta înseamnă să merg lunar sau la câteva luni ptr ai pune poprire ptr neplata.Este normal așa ceva ?
Buna ziua,
Nu se poate pune poprire pentru ceva nedatorat.
Trebuia sa solicitati ca notarul sa transmita la locul de munca al parintelui instiintare de plata lunara a pensiei de intretinere.
Executorul nu poate sa impuna asta decat pentru lunile neplatite anterior.