avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... creante salariale din fond de garantare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

creante salariale din fond de garantare

Buna ziua,

in urma intrarii in insolventa a firmei la care lucram, am ramas cu 4 salarii lunare neachitate (ultima luna contine si concediile de odihna neefectuate). Recent am primit o decizie privind stabilirea cuantumului si plata creantelor salariale suportate din fondul de garantare, prin care mi se stabileste o suma de bani, suma care nu ajunge nici la salariul meu net pe 3 luni.
In cazul acesta ce pot sa fac pentru a recupera integral salariile restante?
Eventual m-ar interesa si un calcul pentru un salariu net de 1850 / luna.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:21, 25 Mai 2017
Trebuie sa verificati daca sunteti inscris la masa credala, alta solutie nu aveti.
cum si unde potverifica acest lucru?
Luati legatura cu administratorul /lichidatorul judiciar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu neplatit dani dani dani dani buna ziua , as dori un sfat va rog ! firma unde lucrez a incetat activitatea si ne-a trimis acasa fara sa ne plateasca de 2 luni salariile si fara alte ... (vezi toată discuția)
Faliment firma /recuperare salarii restante cristina1333 cristina1333 Buna seara, Firma unde am lucrat a fost in insolventa timp de 2 ani iar in urma cu o luna si jumatate a intrat in procedura de faliment. Noi, angajatii,am ... (vezi toată discuția)
Recuperare restante salariale sorsil sorsil Acum o luna am fost disponibilizat. Ulterior, societatea a intrat in procedura de insolventa.In acest caz,cum pot sa-mi recuperez restantele salariale pe ... (vezi toată discuția)