Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire executare silita

Sunt in proces cu o firma de recuperare debite care m-a actionat in judecata prin intermediul unui executor judecatoresc obtinand executarea mea silita si implicit poprire pe salariu. Urmeaza sa ma detasez cu serviciul la alta firma si as vrea sa stiu care sunt demersurile ca firma sa-mi trimita poprirea la executorul judecatoresc . Daca iau banii pe card banca imi retine tot salariul chiar daca din acesta firma a oprit suma datorata in urma popririi si a trimis-o in contul executorului ? Daca banca nu are instiintare de la executorul judecatoresc imi poate oprii banii?
Da, va poate opri banii. Nu așteptați să înștiințeze executorul Banca, că nu o va face niciodată, interesul lui este să recupereze debitul cât mai repede și astfel să-și încaseze onorariul.
Duceți dvs adeverință la Bancă prin care dovediți că poprirea se face direct la sursă(angajator).