Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot stopa un posibil abuz din partea unui BEJ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot stopa un posibil abuz din partea unui BEJ?

Buna ziua, mi s-a instituit o poprire din partea unui Executor,
si cum era de asteptat, atat la angajator, cat si la Banca de unde imi ridic salariul de la angajator,
aceeasi suma, acelasi dosar.. E normal, executorul "n-are' de unde stie daca contul
acela bancar e doar pentru salarii, asa ca nu s-a tinchisit sa verifice, l-a poprit si pe acela.
Fiind o poprire si la angajator, as dori ca doar angajatorul sa transfere a cea cota de 1/3, nu si banca
si asta cat mai rapid posibil, inainte de a mi se plati urmatorul salariul,deoarece sunt constient
ca nimeni nu trimite notificari nimanuia ,multi romani au patit la fel, si odata banii luati din conturi
chiar si daca se depaseste cota de 1/3 nu ii mai recuperez, iar bani pentru onorarii la avocati de unde??
In consecinta vreau sa actionez cat mai rapid, va rog sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa urmez, si eventual,
ce probe sa am asupra mea in cazul in care executorul se incapataneaza sa-mi deblocheze contul bancar
si imi opreste mai mult de 1/3, atat cat e scris in Codul civil, imi acept postura de debitor, dar nu doresc,
totusi nici sa fiu pagubit, e munca si sudoarea mea , nu a lor!!!
Notificați executorul în scris cu nr de înregistrare. Înștiințați și Banca și duceți la bancă adeverință de la angajator prin care angajatorul adeverește că cota impusă spre executare silită vă este poprită direct la sursă.

Banca o să vă elibereze diferența de banii primita de la angajator doar prin casieria lor. Cardul nu-l veți putea folosi, va rămâne blocat dacă executorul nu va debloca contul.