Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, cedare cote
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, cedare cote

Locuiesc cu parinti in aceasi casa ,tata a decedat ,dupa succesiune mama a primit 1/2 si eu si sora restul .Cu sora am stabilit o suma pentru a o despagubi .Ce acte pot face pentru a intra in posesia casei ?Mentionez ca mama imi lasa cota ei cu clauza de intretinere.Daca mama mai detine ca mostenire o parte din alta casa trebui sa renunte si la acea mostenire ?Multumesc
Nu, nu trebuie sa renunțe și la acea cota pe care o deține cu privire la al doilea imobil. Trebuie sa faceți ieșirea din indiviziune strict pt imobilul pe care mama dvs va va face act de întreținere. Dvs ii plătiți sulta surorii urmând ca ulterior sa încheiați actul de întreținere pt cota parte pe care o deține mama dvs.