avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie de invaliditate

Am fost pensionat gradul 3. Dupa pensionare am mai lucrat 2 ani cu program de 4 ore. La o revizuire mi s-a schimbat incadrarea din 3 in 4.
Cel mai recent răspuns: ghepe , utilizator 14:01, 17 August 2019
Rectific din 3 in 2 nu i 4.
Vreau sa stiu daca cei 2 ani lucrati cand am fost pensionat gradul 3 se poate lua in calcul la vechime in munca. Ce trebuie sa fac pentru a mi se recalcula pensia de invaliditate?
Din raspunsul consultantilor CNPP:
................
Deci, la momentul schimbarii gradului de invaliditate eventualele
stagii de cotizare (perioade lucrate cu jumatate de norma- valabil in
cazul persoanelor beneficiare de pensie de invaliditate gradul III),
precum şi stagiile asimilate realizate după pensionare (perioada in
care persoana a beneficiat de pensie de invaliditate) nu se valorifica,
ci doar la momentul trecerii de la pensia de invaliditate la pensia
pentru limita de varsta.
unde se specifica in legea 263 sau HG 257 faptul ca stagiile nevalorificate la stabilirea pensiei de invaliditate se iau in calcul doar la trecerea la pensia pentru limita de varsta ? va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie invaliditate-schimbari de grad ContSters377905 ContSters377905 Mentionez ca am fost pensionata in 26.06.2001 la varsta de 42ani, 6luni si 4 zile in gradul 2 de invaliditate cu o vechime in munca de 20 ani,6 luni,15 zile.In ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate negru daniel negru daniel Buna ziua asi dori sa stiu si eu care articol din legea pensilor se specifica ca daca se agraveaza boala si te schimba in alt grad de boala atunci esti caz nou ... (vezi toată discuția)
Pensia de invaliditate - stagiul potential raser raser - La intrarea in pensia de invaliditate, la 9.07.2004, sotiei mele i-a fost acordat un stagiu potential de 7 ani si 10 luni. La 1.07.2011, dupa 6 ani, 11 luni ... (vezi toată discuția)