Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sot supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sot supravietuitor

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca sotia supravietuitoare[56 ani],are dreptul la o pensie de urmas,in situatia in care sotul[56 ani] a decedat in urma unor complicatii medicale,imediat dupa terminarea ajutorului de somaj?
Mentionez ca sotia nu a lucrat in ultimii ani,fiind casnica.
Va multumesc si va doresc o zi frumoasa!
Sotia are dreptul la pensia de urmas la implinirea varstei standard de pensionare.
Precizati, luna si anul nasterii sotiei.
Mutumesc mult! E nascuta in anul 1961,luna iunie.
Legea 263/2010

Articolul 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

Iunie 1961 Iulie 2023 62/1