Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cum pot lua permisul inapoi?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cum pot lua permisul inapoi?

Buna ziua,am un caz nefericit de permis suspendat de 8 luni si nu mai stiu absolut nimic de permis. Incidentul a avut loc in luna iulie 2016, mergeam regulamentar ,linistit,cand de odata apare un barbat de pe linia de tramvai si incearca sa traverseze strada neregulamentar,in acel moment eu am tras de volan sa nu l iau pe capota si l am atins cu oglinda,el trecand mai departe ,nu a cazut, eu fiind incepator m-am panicat ,nu am stiut ce s a intamplat mai exact si mi am continuat drumul,dupa o luna aproximativ am fost chemat la audieri la udriste ,am dat declaratie,am fosr chemat a doua zi sa predau permisul urmand sa primesc Dovada fara drept de circulatie,perioada nu mi a spus care este. apou urmand sa mi se spuna ca in curand o sa trebuiasca sa merg la procuror sau ceva de genul,de atunci nu s a mai intamplat absolut nimic,am fost de cateva ori acolo sa ma interesez ,insa am fost dat afara de catre domnul care detine dosarul meu,am si avocat,am luat legatura de curand cu el spunandu mi ca va face o sesizare saptamana viitoare. ce mai e de facut? am mare nevoie de permis in momentul actual,multumesc si imi cer scuze daca am deranjat cu ceva.
Cu ce sa deranjati?? Timp de 8 luni ce a facut avocatul dvs, pentru ce il platiti, nu s-a interesat de stadiul dosarului? Nu aveti ce face decat sa asteptati.
Atata timp cat victima a traversat neregulamentar inseamna ca este culpa comuna, daca ati oprit si declarat accidentul nu ati fi patit nimic dar acum este tardiv sa se mai schimbe ceva. Puneti-va avocatul la treaba si sa urgenteze finalizarea dosarului.
am inteles,multumesc pentru raspuns !