avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum trebuie sa procedez?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum trebuie sa procedez?

Buna ziua,
va scriu in speranta ca cineva are un raspuns la intrebare mea: am o prietena al carei tata vrea sa cumpere de la o persoana fizica doua gropi intrun cimitir. Preotul de la cimitirul respectiv le-a dat o cerere sa completeze si apoi sa mearga la notariat.Din cate stiu eu la astfel de gropi nu se pot vinde doar se pot dona rudelor pana la gradul IV. Mentionez ca tatal prietenei mele si vanzatorul nu sunt rude.Exista o alta posibilitate decat aceasta donatie ? Tinand cont de faptul ca pentru a dona aceste gropi trebuie facuta dovada ca sunt rude nu vad cum ar putea face acest act de donatie.
Intrbarea mea este cum ar trebui sa procedeze pentru a cumpara aceste gropi?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Andreea_81 , utilizator 14:32, 2 Iunie 2013
Acte necesare pentru locuri de veci
RECONCESIONAREA LOCURILOR DE VECI
BON CIMITIR (eliberat de administratorul cimitirului)
ULTIMUL ACT DE CONCESIONARE (daca nu are, sa stie unde se gaseste mormantul in cimitir)
BULETINUL TITULARULUI (daca titularul locului este decedat, urmasul se prezinta cu certificatul de deces al titularului, la administratorul cimitirului)
TAXA 1 LOC/ 7 ANI = 79,60 Lei
TRANSCRIEREA LOCURILOR DE VECI
(Se pot transcrie locurile de veci, de pe titularul decedat pana la rude de gradul IV ascendenti si descendenti)
dovada gradului de rudenie (copie certif..nastere + certif..casatorie)
declaratie notariala
copie certificat de deces a titularului
PERMIS DE LUCRU
Copie act loc
Cerere titular- se specifica Societatea cu care se executa lucrarea funerara
Copie buletin al titularului
Bon de la administratorul cimitirului pentru constructie ( se specifica parcela, randul si mormantul)
GRATUITÃŢI
Dovada documentului prin care cetateanul este beneficiarul legii respective
Leg.44/1994 copie Legitimatie Veteran
Leg.341/2004 copie Certificat revolutionar
Leg.118/1990 si Leg.189/2000 copie dupa decizia sau hotararea legii beneficiarului deportat
Leg.29/2000 beneficiarul Ordinelor si Decoratiilor
(beneficiaza de gratuitate a locului de veci doar sotiile care si-au pierdut sotii veterani pe front)

OBŢINEREA DE LOCURI DE VECI înainte de deces

Pe caz de boala grava
copie buletin a persoanei bolnave
act doveditor din care sa rezulte ca bolnavul este suferind de o boala grava incurabila
adeverinta de la medicul de familie in care sa scrie ca bolnavul sufera de boala respectiva si certifica faptul ca este incurabila
cerere cu specificarea cimitirului in care doreste locul de veci
2. Varsta inaintata peste 70 ani
Copie buletin
cerere cu specificarea cimitirului in care doreste locul
declaratie notariala pe propria raspundere ca nu are detinatori

Locurile de veci nu se pot cumpara ele fiind proprietatea statului dar se pot concesiona.B-)
buna ziua!
donatia se poate face nu trebuie ca donatorul si danatarul sa fie rude.
dar donatorul trebuie sa declare in cuprinsul contactului ce mostenitori rezervatari are, pentru ca in caz de deces, daca se incalca rezerva succesorala se poate cere reductiunea liberalitatilor excesive, dar aste e o alta discutie.
trebuie sa prezinte la notar si o adeverinta cu valoare mp.
o zi buna!
Exista 2 tipuri de cimitire:
-cimitir parohial si cimitir "de stat"

Pentru cele parohiale, gasiti aici detalii si reguli de concesionare:
[ link extern ]

Daca este cimitir "de stat",aici gasiti tot ce va este necesar pentru "donatia" locurilor de veci.
[ link extern ]
si la "Formulare" gasiti model de Cerere transcriere acte.
In tot cazul cerinta rudeniei nu se mai ia in seama de nimeni....Doar sa fie "donatie".
Ultima modificare: Miercuri, 23 Septembrie 2009
doina_manuela, utilizator


TRANSCRIEREA LOCURILOR DE VECI
(Se pot transcrie locurile de veci, de pe titularul decedat pana la rude de gradul IV ascendenti si descendenti)
dovada gradului de rudenie (copie certif..nastere + certif..casatorie)
declaratie notariala
copie certificat de deces a titularului



Ce anume trebuie sa contina declaratia notariala in acest caz? Daca transcriu pe numele meu de pe numele bunicii sau a mamei, ambele decedate, si am toate actele care dovedesc gradul de rudenie, atunci la ce foloseste declaratia notariala?
Ultima modificare: Duminică, 2 Iunie 2013
Andreea_81, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune loc de veci adinavero adinavero Buna ziua,am urmatoarea situatie.: - la un loc de veci(2.25*2.50 practic sunt 2 morminte) dobandit prin mostenire de la parinitii mei sunt detinute astfel ... (vezi toată discuția)
Loc de veci in concesiune pe viata coralina coralina Am un loc de veci cu certificat de mostenitor de la mama meu,ptr un loc de veci in judetul Galati.Este ingropat tatal meu ,acum 40 ani. Vreau sa-l donez ... (vezi toată discuția)
Donatie loc de veci tuilleries tuilleries Buna ziua! Am mostenit, in urma decesului tatalui meu, un loc de veci. Stiu ca acestea nu se pot vinde. As dori sa il donez unei alte persoane.Actul de ... (vezi toată discuția)