Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chirie: daune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chirie: daune

Buna ziua.
Locuiesc in chire in Bucuresti cu contract de inchiriere incheiat in luna februarie.
Tocmai m-am intors dintr-o vacanta de cateva zile si am descoperit ca furtunul de apa calda din baie a explodat si intreaga baie inundata, peretii din toate camerele, perdele, usa de la intrare etc. erau toate umede.

Cum trebuie sa procedez pentru a evalua daunele la obiectele personale cat si cele ale proprietarului?
Cum pot sa cer depagubiri daca este cazul?

In primul rand imi fac griji pentru electronicele personale. Deocamdata nu am pornit nimic, am deschis toate ferestrele pentru a elimina umezeala.
dragosclaudiunetea, utilizator
In contractul de locatiune ce clauze exista vis-a-vis de responsabilitatea verificarii si mentinerii in stare tehnica de functionare a instalatiilor interioare ?
Normal,cel care utilizeaza spatiul cu destinatia de locuinta prin contract de locatiune -preia responsabilitatea bunei functionari a instalatiilor interioare
La momentul intrarii in spatiu a fost incheiat proces verbal predare-primire cu starea tehnica a instalatiilor interioare si a bunurilor existente in apartament ?
ynocentta, utilizator