Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Finantare pentru cursuri de auditor mediu sau SSM
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Finantare pentru cursuri de auditor mediu sau SSM

Buna ziua, va cer un sfat cu referire la alegerea unui curs. Se organizeaza de catre FEDERATIA PATRONALÃ A ÎNTREPRINDERILOR MICI ȘI MIJLOCII cateva cursuri gratuit, printre care:

CP 3. Întreprinderile şi mediul înconjurător(50h x 7) incepe luni, 28.09.2009

CP 4. Tehnici de Marketing şi studii de piaţa (30h x 6)
CP 5. Informatică pentru gestiunea întreprinderilor. Pachetul Microsoft Office (60h x 6)
CP 6. Managementul resurselor umane în IMM-uri (75h x 5
CP 7. Tehnici de negociere si procesul de mediere (30h x 5)
CP 8. Gestiunea personalului şi contabilitate în IMM-uri (50h x 6)
CP 9. Noile Tehnologii în cadrul întreprinderilor. Principiile Lean Manufacturing (30h x 6)
CP 10. Auditor în domeniul mediului (40h x 3)
CP 11. Reprezentant al lucrătorilor cu răspunderi SSM (40h

CP 12. Auditor de sistem de management pentru SSM (40h x 3)

Eu oscilez intre Auditor in domeniul mediului sau Auditor de sistem de management pentru SSM.

Ce mi-ati recomanda?!
Credeti ca-mi va fi suficient doar un asftel de curs pentru a desfasura o activitate dupa unul din urmatoarele cursuri?

oscilez intre Auditor in domeniul mediului sau Auditor de sistem de management pentru SSM.

Ce mi-ati recomanda?!
Credeti ca-mi va fi suficient doar un asftel de curs pentru a desfasura o activitate in unul din aceste domenii?

Mentionez faptul ca unele diplomele sunt recunoscute de CNFPA si toate European

Va multumesc
Ambele cursuri implica experienta in domeniu. Verificati intai conditiile de eligibilitate. Ce pregatire aveti la baza?
Eu am geografie franceza si master in resurse umane si sotul meu diploma de inginer mecanic si master in inginerie asistata pe calculator. Pe amandoi ne ar interesa.
Din pacate, chiar daca ambele specializari si ocupatii sunt de viitor, daca nu ati fost instruiti pe notiunele de baza, respectiv cerintele ISO 14001 si OHSAS 18001, ambele cursuri nu va ajuta cu nimic.
Veti face doar act de prezenta si nu veti intelege mare lucru.
Din partea organizatorilor ar fi fost corect sa mentioneze ca, chiar daca nu aveti o specializare recunoscuta in domeniu, trebuie sa aveti experienta profesionala de minim 1/2 ani intr-o organizatie cu un sistem de management mediu / securitate implementat si sa faceti dovada instruiri interne a cerintelor specifice.
Dar nu as putea sa capat aceasta experienta in domeniu dupa curs ? In cazul in care gasesc o firma care totusi ar fi de acord sa ma instruiasca si sa capat si vechimea de 1/2 an?
Nu pentru ca trebuie sa aveti notiunile initiale - cerintele specifice.
Este ca si in contabilitate - nu aveti cum sa faceti audit daca nu stiti planul de conturi si nu intelegeti functionarea lor.